Studijní pobyt v rámci projektu STEM Erasmus+ (Záhřeb, vybraní žáci 2.EB, 17.–22. dubna 2023)

Studijní pobyt v rámci projektu STEM Erasmus+ (Záhřeb, vybraní žáci 2.EB, 17.–22. dubna 2023)

V termínu 17.–22. 4. 2023 mělo šest žáků třídy 2.EB možnost zúčastnit se projektu STEM Erasmus+ v chorvatském Záhřebu. Na projektu se podílela mj. i Jihočeská hospodářská komora (JHK). A jak tuto zahraniční zkušenost hodnotí naši žáci?

Radim Barták:

Týden v Chorvatsku jsem si moc užil. Organizace byla dobře zvládnutá jak z české strany, tak ze strany chorvatské. Připravený program byl časově vyvážený s volným časem, což se mi líbilo. Díky Erasmu jsem si procvičil každodenní i technickou angličtinu. Jídlo a potraviny jsme měli financované Evropskou unií a bylo pouze na nás, kam každý den půjdeme na večeři.

Nejvíce mě zaujala prohlídka závodu Siemens a Končar, kde jsme mohli vidět výrobu transformátorů v praxi. Bylo zajímavé pozorovat výrobu transformátorů (od začátku do konce), které se používají například i v České republice. Dále bych vyzdvihl výlet do Opatije, jenž vyšel zrovna na krásné počasí, a návštěvu vodní elektrárny Rijeka, která byla také velice zajímavá.

Miroslav Sojka:

Pobyt v Chorvatsku se mi velice líbil. Celá akce byla velmi dobře zorganizována jak z chorvatské strany, tak i ze strany Jihočeské hospodářské komory (JHK). Líbily se mi workshopy, které byly připraveny tak, aby je zvládl každý bez ohledu na to, jestli se o daný obor zajímá. Na prohlídkách měst se mi líbilo, že nás provázeli studenti z nedalekého města Dugo Selo, kteří nám předávali zajímavé informace o daných místech. Nejvíce se mi líbila prohlídka vodní elektrárny v Rijece a společnosti Končar, kde mě překvapil jejich postup při výrobě transformátorů.

Celý pobyt byl pro mě velice přínosný, zlepšil jsem se v angličtině a poznal nové lidi z různých zemí. Na závěr bych chtěl poděkovat JHK za možnost vycestovat do Chorvatska a za jejich bezchybnou organizaci. 

Denis Majrich:

Studijní pobyt v Chorvatsku se mi moc líbil. Ze všeho nejvíce mne zaujala návštěva vodní elektrárny v Rijece. Velmi přínosná byla i prohlídka společnosti Končar na výrobu transformátorů. Turistické okruhy ve městech Záhřeb, Opatia a Varaždin byly zajímavé, i když řada domů a památek je ještě v důsledku zemětřesení v rekonstrukci. Partnerská škola měla dobře připravený program, měli jsme možnost komunikovat v angličtině se studenty z několika různých států. Organizace celého týdne byla ze strany JHK velmi precizní a bezproblémová, naši lektoři byli moc fajn. Ubytování v centru Záhřebu bylo hezké a z hlediska dostupnosti výborně situované, stravování díky volnému výběru naprosto vyhovující. Jediné, co bych případně ještě ocenil, by bylo, kdyby organizovaný program alespoň některý den končil o něco dříve, protože jsem se chtěl podívat do muzea železnice, jehož otevírací doba ale končila dříve. Děkuji moc za možnost zúčastnit se pobytu, poznat řadu nových lidí a míst.