Navštívili jsme Jeden svět pro školy

V pondělí 18. března navštívila třída 3SA projekci festivalu Jeden svět pro školy.
Festival je jedním ze vzdělávacích programů organizace Člověk v tísni. Jedná se o týden filmů s různou tematikou – např. globální klima, rasismus, sexuální násilí, extremismus apod. My jsme vybrali film FollowMe se zaměřením na sociální sítě, mediální gramotnost a zj. na Instagram. Hrdina dokumentu (nizozemský novinář) postupně odhaloval komplexní systém založený na podvádění, rozkrýval čilý obchod s uživatelskými účty a ukazoval, jak vzniká obrovské množství falešných profilů. Nabízí se tedy otázka, zda je ještě možné něčemu na Instagramu věřit?
Film byl asi tím nejlepším, co jsme za téměř dvě hodiny zažili a viděli. Bohužel zmíněná společnost nezajistila žádného předem avizovaného hosta, který měl danou problematiku se studenty rozebírat. Moderátor nestačil. Studenti (někdy hodně čile) diskutovali na téma rozdílu mezi reklamou a spotem. Reagovali na různé (reklamní?) spoty uvedené organizace, také na téma filmu. Měli klást otázky, ale spíše na ně odpovídali. 
Před filmem jsme zhlédli malou výstavu z jiného projektu organizace – Paměť bezpráví, což jsou vzpomínky pamětníků ze 2. a 3. odboje. Díky tomu jsme zopakovali několik témat z 2. světové války, ale také jsme se obohatili o nové pojmy, které využijeme ve 4. ročníku v literatuře. 
Akce se konala ve Studiovém sále v prostorách Českého rozhlasu ČB. 
Děkuji klukům za dobrou reprezentaci školy. 
 
Mgr. Ludmila Petržalová