Exkurze do Jaderné elektrárny Temelín

Dne 17. června 2019 se třída 3.EA zúčastnila prohlídky Jaderné elektrárny Temelín (JETE).

Přibližně v 8:15 nás před školou vyzvedl autobus zajištěný firmou ČEZ a vydali jsme se směr Temelín.

Vystoupili jsme u renesančního zámečku Vysoký Hrádek, ve kterém se nachází informační centrum. Po shlédnutí informačního videa (princip fungování jaderné elektrárny, princip štěpné reakce) v kinosále nás paní průvodkyně rozdělila na dvě skupiny. Do elektrárny jsme si s sebou nemohli nic vzít (ani mobilní telefony). Všechny věci jsme tedy zamkli do šatny a vydali jsme se na exkurzi.

Dostat se do JETE není jen tak. U vchodu jsme byli rozděleni ještě na menší skupinky. Každou skupinu doprovázela paní průvodkyně a ostraha. Museli jsme projít bezpečnostními rámy, které známe z letiště, a jeden člen z každé skupiny musel projít i testem na alkohol. Pokud by byl test pozitivní, nebyl by nikdo z naší skupiny vpuštěn dovnitř. Poté jsme se ještě na pár sekund museli zastavit v rámu, který měří radioaktivitu (hodnota se poté porovnává při odchodu z elektrárny).

3663be3ab6c0b0f4ee04ce2967edb799dade3458 - Exkurze do Jaderné elektrárny Temelín

Vše naštěstí proběhlo v pořádku a prohlídka areálu mohla začít. Nejprve jsme se venku procházeli kolem jednotlivých budov a paní průvodkyně nám ukazovala, kde sídlí vedení elektrárny, kde je zdravotní středisko, jídelna atd. Minuli jsme i pár vchodů do bezpečnostních krytů, do kterých jsme se ale bohužel podívat nemohli. V případě potřeby jsou v krytech připraveny zásoby vody na 72 hodin. Dále jsme došli ke chladicím věžím, které jsou hlavní dominantou JET. Paní průvodkyně nám prozradila i jednu kuriozitu – v chladicí věži byl jednou nalezen sumec. Dodnes se vedou debaty o tom, jak se tam mohl dostat.

Poté už jsme zamířili dovnitř elektrárny. Nejzajímavějším místem byla strojovna. Zde se nachází hlavní zařízení sekundárního okruhu, včetně turbogenerátoru. Ve strojovně byl poměrně velký hluk, a proto jsme raději dostali špunty do uší.  

V den naší prohlídky jsme se bohužel nedostali do slibovaného simulátoru velína. Snad příště!

6ec11fbf0b718d9606a4106fc29ef8ced091ef19 - Exkurze do Jaderné elektrárny Temelín

Cestou zpátky nám paní průvodkyně opět prozradila spoustu zajímavých informací. Například to, že celý areál JETE musí být neustále přistaveno několik autobusů, které by v případě krizové situace odvezli zaměstnance do bezpečí; nebo že v oploceném areálu žije mnoho zajíců a čas od času se pořádá jejich odchyt.

Po návratu k zámečku jsme si ještě prohlédli expozici v informačním centru. Na exkurzi nás doprovodila naše paní třídní učitelka Mgr. Mirka Kováříková a pan učitel Ing. Radek Mareš. Celá exkurze byla velice zajímavá!