Dvoudenní exkurze třídy 4.EB do Plzně (29.–30. listopadu 2023)

Ve dnech 29.–30. 11. 2023 se třída 4.EB vydala na dvoudenní exkurzi po plzeňských elektrofirmách.

Do Plzně jsme cestovali vlakem. Protože jsme dvě hodiny seděli, na první cestu po Plzni jsme se vydali po svých. Po 4 km jsme dorazili do firmy BRUSH SEM, s. r. o., která se věnuje výrobě a servisu elektrických generátorů velkých výkonů. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny, a tak jsme si vše mohli důkladně prohlédnout. Bylo zajímavé vidět i to, že v 6hodinové směně děláte pořád jednu a tu samou práci. Po této exkurzi nás čekala prohlídka pivovaru, kam jsme se přesunuli plzeňskou MHD.

Prohlídka Plzeňského Prazdroje je opravdu velký zážitek. Vedle informací od průvodce vidíte několik videí, jedete po areálu autobusem do stáčírny, vyvezou vás osobním výtahem pro 72 osob, navštívíte starou i novou varnu, vezmou vás do sklepů a vidíte i starou „lednici“ na led. Po tomto zážitku jsme se prošli po trzích na náměstí, navečeřeli se a vydali se na vysokoškolské koleje, kde jsme měli objednané ubytování.

Ve čtvrtek jsme museli vstávat brzy, jelikož už v 8 ráno jsme měli další exkurzi – tentokrát ve firmě ETD TRANSFORMÁTORY, a. s. Zde se zaměřují na výrobu a prodej výkonových transformátorů, spouštěcích reaktorů, tlumivek a transformátorů pro elektrickou trakci a vozidla. Viděli jsme postup od výroby cívek až po výsledný transformátor, včetně zkoušky transformátoru.

Poslední exkurze byla jen o pár metrů dál ve ŠKODA ELECTRIC, a. s. Tady nám ukázali výrobu elektrických pohonů, zdrojů i motorů pro trolejbusy, tramvaje a další podobná vozidla. Překvapilo nás zde množství zaměstnanců, ale také učňů na praxi. Zpátky do Českých Budějovic jsme jeli opět vlakem. Všechny exkurze byly studenty hodnoceny jako zajímavé a velice přínosné.

(Mgr. Ludmila Petržalová a Ing. Jan Tůma)