Anglie a severní Wales

Ve složení 35 studentů naší výběrové školy a pět studentek z Obchodní akademie jsme na začátku května vyrazili na poznávací zájezd do Anglie a severního Walesu.

Stylově – dvoupatrovým autobusem. První den jsme navštívili bruselské Atomium a v krásném středověkém městečku Bruggy jsme se projeli na lodičkách. Večer jsme strávili procházkou po břehu Atlantiku v Calais.

Po překonání Kanálu jsme si v Shakespearově rodišti – Stratford-upon-Avon – prohlídli jeho rodný domek, katedrálu, ve které je pohřbený, i domek jeho manželky, Anne Hathaway.

Ve městě Worchester jsme se prošli po nábřeží nejdelší řeky Anglie- Severn, v katedrále objevili hrob Jana Bezzemka a někteří vystoupali až na věž, aby si pohled na město vychutnali z patřičného nadhledu.

Večer jsme se ubytovali v rodinách v okolí Chesteru. Po podrobném prozkoumání meteorologických serverů jsme se rozhodli, že vyměníme program dalších dnů, a dobře jsme udělali…

V úterý jsme vyrazili do severního Walesu. Cestou jsme sledovali malebné scenérie  – pastviny s ovečkami, solitérními stromy, golfovými hřišti a se stále se zvyšujícími kopci. V srdci NP Snowdonia (městečku  Betws- y-Coed) jsme si krásnou krajinu užili, zavítali do informačního centra, někteří studenti si dopřáli i jízdu super úzkokolejkou. Všude jsme se podivovali nesrozumitelným a nevyslovitelným nápisům ve velštině. Další zastávkou na naší pouti byl Pen-y-Pass. Počasí nám přálo, krajina byla překrásná, ale času na dobytí nejvyššího vrcholu Snowdon 1085 m n. m bylo bohužel málo..

Budeme se sem muset ještě někdy vrátit. Krátký trek mezi jezery a kopci patřil k tomu nejlepšímu z naší výpravy.

Řádně provětraní a taky trochu zmoklí jsme dobyli hrad Conwy a dokonce jsme si odnesli i válečnou kořist. :-)

Večer jsme v rodinách sledovali úžasný sportovní výkon liverpoolských fotbalistů. (Vítězství nad Barcelonou 4:0 a postup do finále Ligy mistrů UEFA.)

Hned další ráno jsme vyrazili podívat se, jak Liverpool slaví. Počasí bylo typicky britské, tak jsme se schovali v Muzeu námořnictví a otroctví. Potom už jsme si vychutnávali odlesk atmosféry vítězství  na stadionu FC Liverpool Anfield.

Cestovní kancelář návštěvu stadionu vyloučila, ale my jsme to zkusili a vyšlo to! Prostě se to jen nesmí předčasně vzdávat!

Podvečer jsme strávili v centru středověkého města Chesteru, podívali se do katedrály, prošli jsme se po hradbách. Pak jsme naposled povečeřeli v anglických rodinách a časně ráno vyrazili do univerzitního města Oxford. Dopoledne jsme město poznávali po skupinkách během hry, navštívili jsme muzeum,  nejproslulejší kolej Christ Church – studovalo tam např. dvanáct ministerských předsedů Velké Británie i Albert Einstein a natáčel se tam i Harry Potter.

Potom někteří nakupovali, jiní prozkoumali nejstarší anglickou botanickou zahradu.

Plni zážitků a řádně unaveni jsme se večer vydali na dlouhou cestu k domovu.

Fotografie z poznávacího zájezdu naleznete ve fotogalerii.

Šinknerová Zuzana PaedDr.